Az llat helynek kialaktsa
Szobahmrskleten, leginkbb 20-25 C-on rzik jl magukat. Mellkpletben is elhelyezhetjk ket, csak vigyzni kell, hogy a hmrsklet tlen se sllyedjen 15 C al. A helyisg jl szellz s huzatmentes legyen. Az egy-kt llat szmra kialaktott frhely legalbb 35-40 cm hossz s 25 cm magas (ennl a magassgnl clszer rcsos tett is felszerelni).
Mieltt a kis llatot hazavisszk, nem rt mr elre beszerezni a megfelel ketrecet vagy terrriumot illetve egy-kt alapvet felszerelst, kiegsztt. Fontos, hogy a szllshely, lakhely vsrlsakor olyat vlasszunk amiben kis kedvencnk jl rzi majd magt, s ignyeinek megfelelen futkrozhat vagy mszhat.
A kartonbl, farostlemezbl kszlt egyszer dobozok, ldk nem idelisak rgcslk tartshoz, mivel ezeket az llatok seperc alatt rgjk t.
Egy j minsg ketrec, manyag vagy veg terrrium sajnos nem olcs mulatsg. A megfelel mret ketrecek vagy akvriumok mr 3000 - 5000 Ft-tl kaphatak. Ne sajnljuk a pnzt a hrcsg lakhelyre, mert mi legalbb annyira rlni akarunk a kis hrcsgnek, mint amennyire fontos, hogy jl rezze magt az ltalunk meghatrozott krnyezetben. Mg abban az esetben is, ha valaki csak egy llatot tart rdemesebb a nagyobb lakhelyet vlasztani a hrcsg vndorlsi sztne s nagy mozgsignye miatt. Egy hrcsg szmra minimum 50x25x25 cm paramter ketrec vagy terrrium szksges.
Ketrec
Idelis esetben a ketrecen a rcsok vzszintesen futnak, mert gy a kis hrcsg msz ignyt kielgtheti. A legtbb hrcsg, ha jl rzi magt ketrecben, tornszokat megszgyentve csimpasz-kodik t a ketrec egyik oldalrl a msikra. "Lajhrosat jtszanak, lajhroznak - szoktk mondani.
A ketrec feneke jl tisztthat manyagbl legyen, amit egyszeren s gyorsan lehet levlasztani a rcsozatrl a takartsok alkalmval. A ketrec nylsa lehetleg a ketrec tetejn kapjon helyet, s viszonylag nagy legyen, mert gy a szksges kezelsek, etetsek, valamint az llatok kiemelse egyszerbb. Ha kt hrcsgt tartunk egy ketrecben akkor szerencssebb magasabb s alapterletre is nagyobb ketrecet vlasztani. Ilyenkor minimum 30 cm magas ketrec mr megfelel, amibe egy kis gyessggel egy msodik szint is kialakthat. Figyelem a fggleges rcsozs madrkalitkk nem a legszerencssebbek a hrcsgk szmra, fleg a trpehrcsgk esetn. Egyrszt knnyebb a szksi lehetsg, msrszt nem nagyon tudja mozgsignyt kielgteni.
Emeletes ketrecek a kisllat-kereskedsekben is beszerezhet kt-hrom szintes ketreceket. Arra azonban figyeljnk, hogy amennyiben a kisllat leesik a legfels szintrl, akkor a kvetkez szintre essen, vagyis a szintek fellnzetbl fedjk le egymst. Egy 50-60 cm magas ketrecben a fels 45-50 cm magassgban lv szintrl egyfolytban lepottyan hrcsg elbb-utbb srlst fog szenvedni, ha rgtn az als szintre zuhan, ami akr vgzetes is lehet. Ilyenkor mg inkbb figyeljnk oda az alom rteg kell vastagsgra. A tgas nyl vagy tengerimalac, csincsilla ketrecek a rcsok nagy tvolsga miatt kevsb, vagy egyltaln nem alkalmasak trpehrcsgk vagy aranyhrcsgk szmra. Klnsen akkor nem ha szaporulatot szeretnnk. Utbbi esetben a tbb szintes ketrecek sem a legalkalmasabbak. Tenyszts esetn mindenflekppen olyan ketrecet vlasszunk ami 8-10 cm-es tlcamlysggel rendelkezik, vagy vlasszunk egy manyag vagy veg terrriumot, rgi akvriumot. Ketrec takarts hetente-kthetente egyszer...

Akvrium I Terrrium
A ketrecek mellett egy msik lehetsg a terrrium, vagy akvrium hrcsgbirodalomm trtn alaktsa. Ha van esetleg rgi, szivrg akvriumunk, amiben halakat mr nem nevelgetnk, akkor az tkletes szllst fog biztostani kisllataink szmra, ha megfelel a mrete s berendezse. Htrnya, hogy oldalfali simk s nem tud rajtuk a hrcsg felmszni, tornzni. Ilyen esetekben a berendezsi trgyakat kell gy megvlogatnunk, hogy egy-kt mszsra alkalmas berendezs is legyen kztk. Egy nagyobb fag, vagy llatkereskedsben kaphat, rgcslk szmra kialaktott mszka fbl vagy fmbl teljesen alkalmas. A terrriumban is lehet szinteket kialaktani feltve, hogy az elg tgas, s mlysge is legalbb 35 cm. Egy-egy nem mrgez manyaglapbl, vagy kezeletlen falemezbl nagyszer tkezszint, alvsznt vagy jtsztr kialakthat. A szinteket fagakkal vagy kereskedelemben kaphat hrcsgltrval kthetjk ssze, de akr egy mini "ktlhgcs" is j szolglatot tesz. A terrriumok, akvriumok elnye, hogy az alomanyag nem tud kiszrdni, s jobban tlthat, mint a rcsos szerkezetek. Htrnya, hogy kevsb jl szellzik s nem tud rajta az llatka csimpaszkodni. Elnye tovbb, hogy oldalirnyba teljesen szksbiztosak, viszont ne feledkezznk meg a fellrl val lezrsukrl sem, mert az gyes kis szabadul mvszek knnyen kereket oldanak.

Alvod I Bvhely
Hrcsg hzikk
Mindenkpp gondoskodnunk kell egy alv- vagy bvhelyrl, mert ennek hinya viselkedsi zavarokat, agresszivitst eredmnyezhet, mivel az llat nem tudja pihen idejt egy zrtabb, stt odban, zugban eltlteni.
A kereskedelemben kaphat ma mr minden szn, formj hzik, legyen az fbl, manyagbl, kermibl vagy fbl. Az alvod kivlasztsnl inkbb a kivitelezst, s a funkcionalitst vegyk figyelembe, mintsem az anyagot. A felnyithat fedllel elltott farostlemez vagy fahzak igen praktikusnak bizonyulnak ells utn, ha meg akarjuk lesni a piciket. Mg jobb, ha alja is van annak a hziknak, ahova a hri mama bevackolja magt az ells, s az azt kvet idszak idejre. A hzikk alakja, kivitele teljesen zls s pnztrca krdse. Nagysga azonban mrvad a knyelem szempontjbl, mert a nagyobb bels tr sok elnyt jelent a hrcsg szmra. A hzik alapterlete minimum 12x10 cm kell legyen trpehrcsgk esetn.
Ha magunk ksztnk hzat hrcsgeink szmra, mindenkppen kezeletlen fval dolgozzunk. A vgeredmnynek csak kpzeletnk szabhat hatrt. Egy klasszikus tglalap alak hzik hossza: 20-15 cm, szlessge: 15-12 cm magassga: 8-12 cm kztt legyen. Az ajt s ablak nylsa legkevesebb 5cm tmrvel kerljn kivgsra. Figyelem az ablaknylst sem kszthetjk kisebbre mint az ajtt, mert a hrcsg nem fog klnbsget tenni, s a szkebb nylsba beszorulhat.
Hrcsgpalotk
Az elmlt nhny vben rendkvl npszerv vltak, a hrcsgk termszetes jratrendszert utnz, csvekbl ll labirintusok. Ezeket ltalban egymssal sszeszerelhet, bvthet kszletekben ruljk. sszeszerelsnl azonban gyeljnk a pontos illeszkedsre, mert minden kis rs, vagy kill rsz hamar ldozatul eshet a hrcsg fogainak. Szerencsre a tapasztalatok azt mutatjk, hogy a trpehrcsgk kevsb berendezs amortizl llatok, ellenttben az aranyhrcsgkkel. A legtbb gyrt ma mr a csrendszerek vgeinl, vagy sszekttetseknl, ers manyag vglezr gyrvel, vagy fm lezrkkal teszi teljess a hrcsg-birodalmat.
Ha ilyen jelleg elhelyezs mellet dntnk, akkor szmoljunk vele, hogy a takartsi id hosszabb lesz a tbb alkatrsz miatt, s a takarts ebbl addan nehezebbnek tnhet. Egy biztos akr terrrium, akr ketrec, akr egy "hrcsglabirintus" mellett dntnk a rendszeres takartsra ugyangy idt kell szaktanunk, annak ellenre, hogy a hrcsgk alapveten tiszta llatok, s "ltalban" egy meghatrozott helyre rtenek, ami megknnyti tisztntartsukat.
n ezzel, a fent emltett viselkedsformval trpehrcsgknl mg nem nagyon tallkoztam, gyakorlatilag oda piszktanak, ahol ppen tartzkodnak, legyen az a hlflke, vagy mondjuk a mkuskerk...

A ketrec, terrrium elhelyezse
? |
Mindenkppen vzszintes helyre, polcra, szekrnyre vagy asztalra lltsuk, semmikppen ne tegyk a fldre! |
? |
Gyzdjnk meg rla, hogy nem ri huzat, s nincs tl kzel a fttesthez! |
? |
Ne tegyk kzvetlen ablak el, fleg a melegebb hnapokban! |
? |
Lehetsg szerint a televzitl s rditl is tvol es helyre tegyk, hogy azok az llatot ne zavarjk! |
? |
Tartsuk kis gyermekek szmra elrhetetlen helyen, nehogy vletlenl lelkjk. |
Ketrec vs. terrrium
Sajt tapasztalat szerint trpehrcsgk tartshoz inkbb a terrrium, mg az aranyhrcsg tartshoz inkbb a ketrec ajnlhat.
Fel
|