 
Alomknt faforgcsot vagy sznt hasznljunk, amit legalbb hetente cserljnk. Tegynk be egy hzikt is, mivel az llatok nappal alszanak s szeretnek ilyenkor s a klykk nevelsekor is ebben tartzkodni! Fadarabokkal, gakkal is vltozatoss tehetjk llataink frhelyt. A rgcsls elfoglaltsgot jelent, s az llandan nv fogakat is koptatja. pthetnk alagutakat, esetleg idnknt betehetnk egy mkuskereket.
A dzsungriai trpehrcsg szrvel nincs teendnk. A hrcsgket felesleges megfrdetni, k maguk kellkppen tisztn tartjk a szrzetket. A vizes hrcsg knnyen megfzhat, ami slyos esetben az llat pusztulshoz vezethet. Viszont nha egy-egy homokfrd jt tesz a szrnek, s a hrcsgk nagyon lvezik.
Ha vrz, gennyes sebeket tallunk rajta, nem eszik, gubbaszt, mindenkppen keressnk fel egy llatorvost!
Mindennapi feladatok:
- Vlogassuk ki az etetttlba kerlt alomdarabokat, s adjunk enni a hrcsgnek.
- Az elz naprl megmaradt zldsg- vagy gymlcsdarabokat tvoltsuk el a ketrecbl, mieltt megpenszedne.
- Tiszttsuk ki az nitatt, s tltsk fel friss, tiszta vzzel.
- A vcknt hasznlt sarkot takartsuk ki, s szrjunk a helyre tiszta almot.
- A napi tpllkanyag egy rszt szrjuk szt az alomban, s tegynk be zldsget vagy gymlcst a ketrecbe(ezt akkor is megtehetjk,amikor jtk utn visszaengedjk kedvencnket a helyre).
A mozgsra ltalban felbred a hrcsg, s elbjik alvkuckjbl. Ilyenkor ellenrizhetjk az alvhelyet is. ltalban itt is tallunk nhny zldsg- s gymlcsdarabkt, de termszetesen ezeket is el kell tvoltani. Ebbl a szempontbl is klnsen praktikusak a leemelhet tetj hzak. Lehet,hogy az llat ilyenkor elrkezettnek ltja az idt, hogy megkezdje aktv napszakt. Ilyenkor elintzi a dolgt, majd eszik egy keveset. Ezutn jhet a jtk, amiben szmt a gazdi aktv rszvtele is. Ez a legjobb alkalom a nap folyamn, hogy kivegyk kedvencnket a ketrecbl(terrriumbl).
Hagyjuk hadd szaladgljon a keznkn, vagy engedjk szabadon a szobban. Ilyenkor akr ki is cserlhetjk a ketrecben lv jtkokat, s megfigyelhetjk, ahog a kvncsi kis jszg felfedezi a mkdsket.
Milyen gyakran takartsuk a ketrecet/terrriumot?
Ez elssorban attl fgg,hogy milyen nagy a ketrec/terrrium, s hogy hny hrcsg lakik benne. Tbb llat rtelemszeren tbb koszt csinl, viszont egy nagyobb mret ketrec/terrrium lassabban szennyezdik be.
ltalnossgban a heti egyszeri takarts javasolhat, de mretesebb ketreceket 1.5-2hetente is elg kitiszttani. Ha munka kzben mr nagyon csavarja orrunkat a jellegzetes hrcsgszag, az azt jelenti,hogy legkzelebb nem szabad ennyi ideig vrnunk a takartssal. A feladat elvgzse alatt termszetesen ideiglenes tartzkodsi helyet kell csinlnunk a hrinknek. Miutn kivettk a helyrl, ne engedjk szabadon a szobban, mert a legnagyobb elvigyzatossg mellett is knnyen rlphetnk, vagy esetleg felszippanthatjuk a porszvval, de az is megtrtnhet,hogy a mit sem sejt llatka a megszokott szagot kvetve a szemeteszskba a rgi alom kz mszik.
Inkbb tegyk kedvencnket erre a kis idre a szlltdobozba vagy egy mly vdrbe. Ott nagyobb biztonsgban lesz.

Etets-itats
Naponta adott zldsg s gymlcs mellett is szksgk van a hriknek vzre. Persze ilyenkor kevesebbet isznak, de nyron megn a vzszksgletk. A legjobb ha nitatban adjuk nekik, mert a tlkban hamar szennyezdik, s hamar ki is bortjk. Az nitatbl a hrik akkor isznak, amikor pp szksgk van R. n a vitamincseppet is ebbe a vzbe szoktam csepegtetni, gy a vzzel egytt megisszk. Termszetesen az nitatban is fontos cserlni a vizet. Nem szoktam tele tlteni,csak kb. flig, s amikor elfogy kitiszttom s jra feltltm.
Lehetleg kifejezetten hrcsgk szmra gyrtott mag- vagy tpkeverket vsroljunk. Ezzel sok problmt megelzhetnk! A friss zldflk biztostsa a vzszksglet fedezsn tl egyb szempontok miatt is fontos!
Legjobb a szabadban (tiszta helyrl!) szedett f, pitypanglevl, tykhr, egyb kerti gyomok, de adhatunk almt, grgdinnyt, srgarpt, paprikt, paradicsomot, cklt, marharpt, uborkt s sok ms gymlcs- s zldsgflt is. Hetente egyszer-ktszer adjunk llati eredet fehrjt tartalmaz teleket. Ez lehet sajt, tr, lisztkukac, ftt csirkecsont, n. dropszok stb.
Amit kapnak nlam enni: hrcsgtp(rpa,bza,kukorica,nyltp,zab,napraforg,szentjnoskenyr) dstva tkmaggal,mogyorval(stlan,prklt, n magam szoktam kiszedni a hjbl).
Szoktam mg adni nekik nhny naponta egy mokkskanlnyi tejflt,trt(mindegy milyen, de egy picinek elg egy fl mokkskanlnyi is), ez fehrjeforrsknt j nekik.
Mit nem ehet a hrcsg?
- A csokold s ms dessgek nem tesznek jt a hrcsg gyomrnak. Ezenkvl a pofazacskk sszeragadhatnak tle, ilyenkor csak llatorvos segthet.
- A cseresznye, a szilva, a barack s a tbbi csonthjas gymlcs magja mrgez a hrcsg szmra.
- Tlevel fk gai nem adhatk a hrcsgnek, mert a gyantatartalmuk rtalmas az egszsgre.
- Nagyon sok dsz- s szobanvny tartalmaz mrgez anyagokat, ezrt figyeljnk, amikor szabadon engedjk kedvencnket a laksban. Helyezzk el gy a szobanvnyeket, hogy az llat vletlenl se rghassa meg a leveleket. A hrcsgnek - aprcska termetnl fogva - kis mennyisg is vgleges lehet.
- A "K" betvel kezdd zlsgek (karfiol,karalb,kposzta stb.) ugyancsak nem adhatak hrcsgnek, mert ezektl felpuffadnak s elpusztulnak.
- A bann( magas kliumtartalma miatt) s a saltalevl(puffaszt hatsa miatt) kb. heti 1 alkalommal adhat, de ekkor is minimlis mennyisgben. Termszetesen megmosva,de szrazra trlve!
Fel
|